Üdvözlöm!


Kedves olvasó, érdeklődő!


Kérem, engedje meg néhány szóban, hogy egy kis történelmi áttekintéssel megmutathassam, vajon honnan is ered ez a szó: logisztika. Mindannyian ismerjük ezt a kifejezést, a mai világban a hétköznapi szóhasználattá vált, nagyon sokan szemtől-szemben is találkoztak már vele, sokan dolgoznak benne, sokan csak hallottak róla.Legtöbb emberben különböző  jelentéssel bír, van aki a raktárra, van aki az ügyintézésre, van aki éppen a szállításra asszociál, amikor ezt a szót hallja.Valójában ez mind bele tartozik, sőt, sokkal átfogóbb, egy vállalkozás, egy vállalat egészére kiható tevékenység, mely gyakorlatilag a cégalapítástól végig kiséri az összes tevékenységet, majd működését nagyrészben irányítja,hozzájárul sikereihez,meghatározza tevékenysége arculatát, egészen annak létezése utolsó pillanatáig.
Hasonló jellegű feladatokkal nap mint nap szembesülünk az üzleti (de a hétköznapi) életben is. Biztosítani kell a termelő vagy szolgáltató tevékenységek végzéséhez szükséges alapanyagok, eszközök rendelkezésre állását, a késztermékeket időben el kell juttatni a fogyasztókhoz gyakran az ország (világ) távolabbi részeibe, s mindezt lehetőleg minél kisebb erőforrás-ráfordítás mellett. A logisztikát sokan „az ellátástudományának” nevezik.
 Egy korábbi megfogalmazás szerint feladata annak biztosítása, hogy: rendelkezésre álljon a megfelelő áru a megfelelő időben, a megfelelő helyen, a megfelelő mennyiségben és a megfelelő minőségben. Innen az 5M (M=megfelelő) kifejezés: az angol 5R (right product, right time,right place, right quantity, right qua-lity) magyar változata.

A logisztika
   megfelelő anyag, eszköz, személy
   megfelelő helyre
   megfelelő időben
   megfelelő mennyiségben és minőségben
   megfelelő költségek mellett
  történő eljuttatását jelenti.

Az előbbieket sokan a „megfelelő költség”-gel egészítik ki, melyet pontosabb, ha minimális költségként fogalmazunk meg, mely adott vevőkiszolgálás, szolgáltatási színvonal biztosításához kapcsolódik. A logisztika keresztmetszeti funkció, közvetve vagy közvetlenül kapcsolatban áll szinte valamennyi vállalati funkcióval.

Fontos jellemzője a folyamatorientáció: a vállalati folyamatok szakaszait tekintve a beszerzés, a termelés (szolgáltatás) ellátását és az elosztás (disztribúció) megszervezését fogja át.

Főbb tevékenységei:
a készletgazdálkodás,
a tárolás (raktározás),
az anyagmozgatás,
a csomagolás,
a komissiózás,
a szállítás és,
az előbbiekhez kapcsolódó adminisztrációs feladatok,
az ellenőrzés és az információáramlás biztosítása.



 A sikeres vállalatok egyre inkább felismerik, hogy a cég teljesítményét erősen befolyásolja beszállítóinak, vevőinek működése is. A versenyképesség feltétele, hogy a vállalat eredményes és hatékony ellátási lánc (háló)tagjaként működjön. A sikeres együttműködésben a logisztikának, a  logisztikai szemléletmódnak kiemelt a szerepe. Ezt a szemléletet tükrözi a Council of Logistics Management meghatározása is, mely szerint „a logisztikai menedzsment az ellátási lánc folyamatának része, mely a fogyasztói igények kielégítése érdekében megtervezi, alkalmazza és irányítja a termékek, a szolgáltatások és a kapcsolódó információk eredményes és hatékony áramlását és tárolását, a származási ponttól a végső felhasználás pontjáig”.

 Megpróbálom néhány, fontosabb, modern világunk meghatározó, rendszerszemléleti szinten átfogó stratégiai gondolkodásmódot képviselő eljárásokat összeszedve bemutatni, hogy mi minden tartozhat bele, illetve kapcsolódhat hozzá ehhez a szakmai tevékenységhez.Legtöbbjük vállalat nagyságától független, eredményességet produkálni képes önálló vállalat irányítási rendszer.Tudatosan , és következetesen alkalmazva átfogó vezetési, irányítási, probléma megoldó segítséget képvisel, illetve az alkalmazottak szakmai ismeretanyagát bővítve, magasszintű képességekkel kiegészíti tudásukat.



A logisztika története

 

„logos” az ókori görögöknél az emberi értelem logikus gondolkodását jelenti. Az ókorban a gyerekek ellátását jelentette.

Ókori Róma: logistos: a római légiókhoz rendelt ellátók (ruházkodás, fegyver, élelmiszer, hálóhely). Évszázadokon keresztül katonai értelmezése volt. A katonai innovációk jelentettek elsőbbséget a gazdasági innovációk számára.

Középkor: Bölcs Leó bizánci császár katonai taktikáról írott műve először említii, hogy a harcászatban kulcsfontosságú a logisztika.

Sötét középkor: nincs fejlődés

1861-65 polgárháború: Grant tábornok a logisztikának tulajdonította a győzelmet. Innentől az amerikaiak a logisztikát szervezik először.

20. század eleje:gazdasági logisztika. Beindul a tömegtermelés a világon. Ez termelési logisztika …………………… , amihez belső anyagmozgatási műveletek járultak.

1923-33: A keresleti piacok menedzselése vált szükségessé, valamint megjelenik az optimális beszállítók megválasztásának az igénye.

1970: Just in time innováció. A készletek minimalizálását elősegítő módszer.

1980: A logisztika integrált szemlélete: egy-egy logisztikai funkciók, tevékenységek együttes kezelése.

1990-es évek: ellátási lánc menedzsment szemlélet: nem elég egy szervezeten belül integrálni, hanem egy egész ellátási láncban (beszállító, termelő, vevő ugyanazon értékpályán tevékenykedik). A fogalom hazánkban az1990-es években kapott nagyobb figyelmet, a délszláv háborúk idején NATO-csapatok utánpótlását biztosító logisztikai egységek kapcsán. Bár ez a terület látszólag távol áll az üzletiéléttől, rámutat a gyökerekre.

2000 utáni logisztika: a technológiai újítások dinamikus növekedéséről szól. Kiváltó ok: a nyomon-követhetőség. pl. Kína a gyártó, Nyugat-Európa a fogyasztó, ekkor a megrendelőnek tudnia kell, hol tart az áruja. 1. GPS 2. RFID: chip és antenna: rádióhullámok általi termékazonosítás. Előnye, hogy a chip sok információt (személy, vállalat, időpont, hely) tud tárolni. A szállítás során folyamatos a nyomon-követhetőség, gyorsabb információfeldolgozás (vonalkód helyett antenna).

Logisztika: alap-, segéd- és üzemanyagok, valamint fékész- és késztermékekek, ill. a hozzájuk kapcsolódó információk áramlásának rendszeren belüli és rendszerek közötti tervezése, szervezése, irányítása és ellenőrzése az összköltség optimum és a vevőelégedettség maximalizálásának, kritériumainak figyelembevételével.